عمومی

تفاوت راهبند ایرانی و خارجی چیست؟

یکی از وسیله‌هایی که به واسطه زندگی شهری و شهرنشینی بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد، انواع راهبند است. راهبندها با توجه به کارکردهای مختلف انواع متفاوت دارند. در طول این محتوا ما می‌خواهیم تفاوت راهبندهای ایرانی و خارجی را بدانیم.

آیا راهبندهای خارجی کیفیت لازم را دارند؟ آیا راهبندهای تولید شده در ایران از کیفیت کافی برخوردار هستند؟ مهمترین تفاوت راهبندهای ایرانی و خارجی در چیست؟ پاسخ به این سوالات و سوالات دیگری که در ذهن شما وجود دارد با دنبال کردن این محتوا امکان‌پذیر است. بنابراین ما توصیه می‌کنیم تا پایان ما را همراهی کنید تا تفاوت راهبندهای ایرانی و خارجی را ذکر کنیم.

تفاوت راهبند ایرانی و خارجی
تفاوت راهبند ایرانی و خارجی

آیا استفاده از راهبند اهمیت دارد؟

پیش از آن که به بیان تفاوت راهبندهای ایرانی و خارجی بپردازیم لازم است ابتدا توضیح دهیم راهبند چیست. راهبند وسیله‌ای است که برای مدیریت و کنترل ورود و خروج افراد و وسیله‌های نقلیه در سازمان‌های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد. برخی از راهبندهای موجود، امکان خوانش پلاک خودرو را دارند. این نوع از راهبندها کمک شایانی به سیستم‌های امنیتی سازمان‌ها و مجتمع‌ها خواهند کرد.

همانطور که قبلا ذکر کردیم راهبندها انواع و اشکال مختلف دارند. بیشترین کاربرد و استفاده برای راهبندهای اتوماتیک یا خودکار است. نوع دیگر که راهبندهای دستی می‌باشند، در حال حاضر استفاده چندانی ندارند. بنابراین استفاده از انواع راهبند برای مدیریت آمد و شد وسیله‌های نقلیه مهم است. در ادامه انواع راهبندهای موجود در بازار را به اختصار معرفی خواهیم کرد.

آیا انواع راهبند را می‌شناسید؟

مهمترین تفاوت راهبندهای ایرانی و خارجی در سیستم و نیروی محرکه آن‌ها است. به طور کلی انواع راهبند‌های موجود در بازار را از نظر کارکردی که دارند می‌توان به دو دسته متفاوت تقسیم نمود.

این دو دسته شامل راهبندهای افقی یا اهرمی و راهبندهای عمودی یا ستونی می‌باشند. راهبندهای ستونی را با نام راهبندهای بولارد نیز می‌شناسند. متداول‌ترین نوع راهبندهای مورد استفاده را راهبندهای افقی تشکیل می‌دهند.

تقسیم دیگری که برای راهبندها وجود دارد به واسطه نیرو محرکه و توان موتور آن‌ها صورت می‌گیرد. طبق این تقسیم‌بندی انواع راهبند را به دو دسته راهبندهای مکانیکی و راهبند‌های هیدرولیکی تقسیم می‌کنند. همانطور که در بالا ذکر کردیم یکی از مهمترین تفاوت راهبند‌های ایرانی و خارجی در سیستم محرکه آن‌ها است.

هیچ یک از شرکت‌های تولید کننده راهبند در ایران امکان تولید راهبند‌های هیدرولیکی را ندارند. بنابراین اگر به دنبال خریداری انواع راهبند‌های هیدرولیکی هستید حتما باید از انواع خارجی آن استفاده کنید.

راهبند مکانیکی
راهبند مکانیکی

منشا تفاوت راهبند ایرانی و خارجی چیست؟

ما در بالا ذکر کردیم یکی از مهمترین تفاوت راهبندهای ایرانی و خارجی در سیستم محرکه آن‌ها است. ما میدانیم راهبندهای تولید شده در ایران از نوع راهبندهای مکانیکی هستند. البته قابل ذکر است که راهبندهای مکانیکی تولید شده در ایران به طور کامل تولید داخل محسوب نمی‌شوند.

در واقع قطعه‌های سازنده این راهبندها را وارد نموده و در کارخانه‌های داخلی مورد نظر، آن‌ها را مونتاژ و سرهم می‌کنند. بنابراین آنچه به عنوان راهبند مکانیکی در بازارهای ایران به عنوان تولید داخل معرفی می‌شود، فقط مونتاژ داخل است نه اینکه تولید داخل باشد.

بنابراین برای پی بردن به تفاوت راهبندهای ایرانی و خارجی کافی است تفاوت میان راهبندهای مکانیکی و هیدرولیکی را بیان کنیم. اصلی‌ترین و مهمترین تفاوت راهبندهای ایرانی و خارجی در نحوه باز و بسته شدن آن‌ها است. راهبندهای مکانیکی یا راهبندهای ایرانی فرآیند باز و بسته شدن را به کمک چرخ دنده‌های تعبیه شده؛ انجام می‌دهند.

در حالی که انواع راهبند‌های هیدرولیکی این فرایند را به کمک پمپ روغن و شیرهای روغن انجام می‌دهند. یکی دیگر از تفاوت راهبندهای ایرانی و خارجی در مقاومت و استحکام آن‌ها است. راهبند‌های هیدرولیکی مقاومت زیادی در برابر تغییرات دمایی ندارند. بنابراین در صورتی که در معرض دماهای زیر صفر و خیلی بالای صفر قرار بگیرند، آسیب خواهند دید.

تفاوت تعمیر انواع راهبند ایرانی و خارجی چیست؟

یکی دیگر از تفاوت راهبندهای ایرانی و خارجی در زمینه هزینه‌های تعمیر و نگهداری از آن‌ها است. راهبند‌های هیدرولیکی، هزینه نسبتا بالایی جهت تعمیر و نگهداری نیاز دارند. در حالی که راهبندهای مکانیکی از این نظر مقرون به صرفه‌تر هستند.

استفاده از راهبند‌های هیدرولیکی در مکان‌های پرتردد و شلوغ یک انتخاب مناسب وآگاهانه خواهد بود. بنابراین انواع راهبند‌های هیدرولیکی با توجه به هزینه بالایی که دارند، در صورت استفاده مداوم و مکرر کمتر از انواع مکانیکی آسیب می‌بینند.

تفاوت راهبندهای ایرانی و خارجی در خرید چیست؟

ما در بالا برخی از مهمترین تفاوت راهبندهای ایرانی و خارجی را ذکر کردیم. با توجه به تفاوت‌هایی که در بالا ذکر شد حالا برخی از نکات مهم که باید حین خرید انواع راهبند ایرانی و خارجی به آن‌ها توجه نشان دهید را بیان خواهیم کرد. به طور کلی باید بگوییم هنگام خرید انواع راهبند، چه ایرانی و چه خارجی لازم است به نکاتی که در ذیل اشاره خواهیم کرد توجه کنید.

  • طول بوم راهبند
  • سرعت حرکت
  • ولتاژ منبع تغذیه راهبند
  • تردد در طول شبانه روز
  • توان موتور راهبند
  • باتری راهبند
  • کلید خلاص کن راهبند

امروزه عمده راهبند‌های هیدرولیکی را با ولتاژ ۲۴ ولت تولید و روانه بازار مصرف می‌کنند. این راهبندها که عمدتا تولید کشورهای اروپایی به ویژه ایتالیا هستند به دلیل توجه به مصرف سوخت با این ولتاژ تولید می‌شوند. در حالی که برخی از راهبندها، به ویژه راهبندهای مکانیکی با ولتاژ ۲۲۰ ولت تولید می‌شوند. کاملا طبیعی است که راهبندهای با ولتاژ ۲۲۰ ولت مصرف بالاتری نسبت به انواع دیگر دارند.

انواع راهبند
انواع راهبند

تفاوت راهبندهای ایرانی و خارجی از نظر قیمت چگونه است؟

یکی دیگر از مهمترین تفاوت راهبندهای ایرانی و خارجی در قیمت آن‌ها است. قبل از این که در مورد تفاوت قیمت این راهبندها صحبت کنیم لازم است به صورت مختصر در خصوص راهبندهای خارجی توضیح داده شود. وقتی صحبت از راهبندهای خارجی می‌کنیم منظور دو گروه است.

گروه اول راهبندهای خارجی تولید شده در اروپا به ویژه در کشور ایتالیا را مد نظر دارد. این گروه از راهبندها کیفیت بسیار بالا و بی‌نظیری دارند. در کنار کیفیت بالایی که دارند از قیمت بالایی نیز برخوردارند. مهمترین مشکل این راهبندهای درجه یک، نبود قطعه‌ها و خدمات پس از فروش آن‌ها در ایران است.

با این وجود در صورتی که راهبند اروپایی شما به هر دلیل با مشکل روبرو شود امکان تعمیر آن با قطعات اورجینال و اصل وجود نخواهد داشت.

تفاوت انواع راهبندهای خارجی

گروه دوم راهبندهای خارجی، راهبند‌های چینی هستند. این راهبندها از نظر قیمت تفاوت چندانی با راهبندهای ایرانی ندارند. با این وجود ما توصیه می‌کنیم در صورتی که برای خرید راهبند از نظر اقتصادی محدودیت دارید با آسودگی خاطر راهبندهای ایرانی را انتخاب کنید.

دلیل این امر این است که اولا همانطور که ذکر کردیم تفاوت چندانی از نظر قیمت با انواع چینی ندارند. دوما در صورت نیاز به تعمیر یا تعویض قطعات، انواع قطعات مورد نیاز را به آسانی می‌توانید پیدا کنید.

بنابراین خدمات پس از فروش و تهیه انواع قطعه‌های راهبندهای ایرانی کاری بسیار آسان است. به همین دلیل در صورت ایستادن بر دوراهی انتخاب میان راهبندهای ایرانی و چینی به طور حتم راهبندهای ایرانی را انتخاب کنید.

همچنین در صورت ایستادن بر دوراهی انتخاب میان راهبند‌های چینی، ایرانی و اروپایی حتما راهبندهای اروپایی را انتخاب کنید.

چگونه تفاوت راهبند ایرانی و خارجی را هنگام خرید تشخیص دهیم؟

سوالی که از سوی خیلی از مشتریان پرسیده میشود نحوه تشخسص راهبند ایرانی و اروپایی است
راهبند ایرانی و اروپای یدر نگاه اول قابل تشخیص است تفاوت متریال و رنگ و جنس فنر و حتی کنترل برد و همه و همه در راهبند ایرانی و اروپایی کاملا مشهود است

آیا راهبند ایرانی کیفیت لازم برای استفاده ی طولانی مدت دارد؟

در راهبند های ایرانی کیفیت به اندازه وجود متریال و تکنولوژی در نظر گرفته شده و قابل مقایسه با راهبند مثلا ایتالیایی نیست
رهبند ایرانی برای مثال در صورت رعایت استاندارد ها از عمر مفید 3 تا 6 سال بهره مند است در صورتی که راهبند اروپایی از 3 تا 5 سال گارانتی اش شروع میشود که عمر مفید 10 تا 15 سال را برای راهبند اروپایی میتوان در نظر گرفت

بهترین راهبند ایرانی چه مارکی یا برندی است ؟

در ایران شرکتهای زیادی راهبند تولید میکنند البته بعضی از این شرکتها راهبند های چینی را وارد و به اسم تولید داخل به فروش میرسانند
یکی از بهترین برندهای راهبند تولید ایران برد DSC است که راهبند سه آ ایتالیا مدل ورگ را مهندسی معکوس کرده و با بالاترین کیفیتدر ایران تولید و به فروش میرساند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *