عمومی

راهبند فنسی چیست؟

ما می‌خواهیم در این محتوا درمورد این که راهبند فنسی چیست؟ مطالبی بیان کنیم. قبل از این که به توضیح و تشریح پاسخ این سوال بپردازیم لازم است در مورد خود راهبند و انواع آن مطالبی بیان کنیم. همچنین ضرورت دارد به بیان اهمیت استفاده از انواع راهبند و نیز راهبند فنسی پرداخته و نکاتی هر چند مختصر در این باره ارائه دهیم.

بنابراین ابتدا به ذکر انواع دسته‌بندی‌های موجود برای راهبندهای موجود در بازار می‌پردازیم. توصیه می‌کنیم تا پایان محتوا ما را همراهی کنید تا شما را با انواع راهبند آشنا کنیم. همچنین در پایان محتوا شما با پاسخ این سوال که راهبند فنسی چیست؟ به طور کامل آشنا خواهید شد.

راهبند فنسی چیست؟
راهبند فنسی چیست؟

آیا شناخت راهبند اهمیت دارد؟

آیا دانستن این که راهبند چیست و چه وظیفه‌ای دارد، مهم است؟ راهبند فنسی چیست؟ و در چه مکان‌هایی باید از آن استفاده نمود. باید در جواب سوال ابتدای پاراگراف ذکر کنیم که شناخت انواع راهبندها مهم است.

زمانی که ما انواع مختلف راهبند را بشناسیم با آگاهی از این که هر کدام از آن‌ها چه کاربردی دارند انتخاب دقیق‌تری خواهیم داشت. در واقع شناخت راهبندهای مختلف به ما کمک می‌کند ما بدانیم هر یک از آن‌ها برای استفاده در چه مکانی مناسب هستند.

برای پاسخ به سوال راهبند فنسی چیست؟ ابتدا باید گفت راهبند وسیله‌ای است که عبور و مرور وسیله‌های نقلیه به یک مکان یا محوطه را کنترل می‌کند.

بنابراین استفاده از انواع راهبند در تمام پارکینگ ها، مراکز اداری و تجاری و بسیاری مکان‌های دیگر رایج و متداول است. در واقع راهبندها از هر نوعی که باشند مانع از ورود بدون اجازه وسیله‌های نقلیه به درون مکان مورد نظر می‌شوند.

انواع راهبند
انواع راهبند

نام اجزای راهبند فنسی چیست؟

هر راهبند از پنج عضو اصلی تشکیل می‌شود. برای پاسخ به سوال راهبند فنسی چیست؟ دانستن این اجزا مهم است. هر یک از این اعضا وظیفه خاص و مشخصی دارند که به تنهایی قادر به انجام آن نمی‌باشند. در واقع باید بگوییم راهبند یک سیستم است که اعضای آن در هماهنگی و تعادل در کنار یکدیگر عمل خواهند کرد. این پنج عضو شامل موارد زیر هستند.

  • پایه راهبند که آن را بدنه راهبند نیز می‌نامند.
  • بوم راهبند که آن را با نام میله راهبند نیز می‌شناسند.
  • سیستم تولید کننده نیرو محرکه برای حرکت میله راهبند
  • مرکز کنترل
  • فنر تعادل راهبند

راهبند فنسی چیست؟ و زیر مجموعه کدام یک از انواع راهبند است؟

همانطور که قبلا اشاره کردیم برای پاسخ به سوال راهبند فنسی چیست؟ باید دسته‌بندی انواع راهبندهای موجود در بازار را بدانیم. به طور کلی راهبندها را در دو دسته کلی جای می‌دهند. این دو دسته شامل راهبندهای اتوماتیک یا خودکار و راهبندهای دستی هستند.

راهبندهای دستی ساختاری کاملا ساده و پیش پا افتاده دارند. در حالی که راهبندهای اتوماتیک یا خودکار از نظر ساختار پیشرفته و کارآمد هستند.

ما می‌خواهیم برای پاسخ به این سوال که راهبند فنسی چیست؟ پیش از هر چیز بدانیم راهبندهای فنسی در کدام یک از دسته‌های بالا قرار می‌گیرند. راهبندهای فنسی را در گروه راهبندهای اتوماتیک یا خودکار قرار می‌دهند. به طور کلی باید بگوییم راهبندهای اتوماتیک یا خودکار را در چهار دسته جای می‌دهند. این چهار دسته شامل موارد زیر هستند.

  • انواع راهبندهای اتوماتیک مکانیکی
  • انواع راهبندهای اتوماتیک هیدروالکترونیکی
  • انواع راهبندهای اتوماتیک ستونی
  • انواع راهبندهای اتوماتیک زنجیری
  • انواع پارکینگ بند

راهبند فنسی چیست؟ و چه ویژگی‌هایی دارد؟

ما در بالا ذکر کردیم که راهبند فنسی چیست؟ حالا می‌خواهیم در مورد برخی از ویژگی‌های آن مطالبی مختصر و کوتاه بیان کنیم. ذکر این نکته الزامی است که بدانیم راهبند فنسی می‌تواند یکی از انواع هر کدام از راهبندهای ذکر شده در بالا باشد.

در واقع یک راهبند فنسی می‌تواند یک راهبند مکانیکی باشد یا می‌تواند یک راهبند هیدروالکترونیکی باشد. البته باید بگوییم تمام راهبندهایی که در ایران تولید می‌شوند در گروه راهبندهای مکانیکی جای دارند.

راهبندهای هیدروالکترونیکی فقط به صورت راهبندهای وارداتی می‌توانند در بازار ایران یافت شوند. البته راهبندهای هیدروالکترونیکی راهبندهایی هستند که فقط در کشورهای اروپایی به ویژه در ایتالیا تولید می‌شوند.

راهبندهای چینی هم که جز راهبندهای خارجی قرار می‌گیرند در گروه راهبندهای مکانیکی جای داده می‌شوند. با این وجود انواع راهبندهای فنسی موجود در بازار ایران از نوع راهبندهای مکانیکی هستند. در ادامه محتوا درمورد راهبندهای فنسی توضیحات بیشتری ارائه خواهیم داد.

راهبند میله ای
راهبند میله ای

راهبند فنسی چیست؟

در این قسمت از محتوا به سوال اصلی این متن که راهبند فنسی چیست؟ پاسخ خواهیم داد. با قاطعیت باید بگوییم راهبندی با نام و کارایی راهبند فنسی وجود ندارد. در واقع این نامی است که برخی به راهبندهای دارای اکسسوری‌های خاص داده اند.

در صورتی که میله یا بوم راهبند به وسیله یک سری اکسسوری‌های خاص در زیر مسدود شده باشد آن را راهبند فنسی می‌نامند. وجود این اکسسوری‌ها مانع از ورود افراد به درون مکان مورد نظر می‌شوند. تنها ویژگی خاص این راهبندها همین نکته است و هیچ اهمیت امنیتی خاصی ندارند.

بنابراین در پاسخ به سوال راهبند فنسی چیست؟ باید گفت به طور کلی چنین راهبندی وجود ندارد. راهبندهایی که میله آن‌ها کاملا ساده است و به وسیله یک سری زنجیر یا تیرک فلزی در زیر آن مسدود شده است را با عنوان راهبند فنسی معرفی می‌کنند.

زمانی که میله راهبند به سمت بالا حرکت می‌کند اکسسوری‌هایی که در زیر میله راهبند آویزان هستند جمع خواهند شد. در نهایت بوم راهبند فنسی درست شبیه به راهبندهای معمولی عمل خواهد کرد.

راهبند فنسی چیست؟ و چه قیمتی دارد؟

ما در بالا پاسخ این سوال که راهبند فنسی چیست؟ را به طور کامل بیان کردیم. راهبندهای فنسی در واقع نوعی از راهبندهای اتوماتیک یا خودکار هستند که از میله‌های آلومینیومی ساده تشکیل شده اند. میله‌های این راهبندها به وسیله نرده یا زنجیر به صورت افقی یا عمودی در زیر مانع از ورود افراد خواهند شد.

قیمت راهبندهای فنسی در مقایسه با راهبندهای ساده اندکی بالاتر است. تفاوت قیمت موجود میان راهبندهای فنسی و راهبندهای ساده کاملا طبیعی است. زیرا گاها از دو میله یا دو بوم در آن استفاده می‌شود.

همچنین حد فاصل این دو میله را به وسیله اکسسوری‌های خاصی پوشش میدهند. پوشش ایجاد شده بین دو بوم راهبند، فضای ورود افراد را به طور کلی محدود و مسدود خواهد نمود.

راهبند فنسی
راهبند فنسی

راهبند فنسی چیست؟ و چرا اهمیت دارد؟

راهبندهای فنسی بیشتر به دلیل این که مانع از ورود افراد و اجسام کوچک به درون محدوده مورد نظر می‌شوند اهمیت دارند. در واقع راهبندهای فنسی درست مانند فنس، ورودی یک مکان را به طور کامل محدود می‌کنند.

برخی انواع راهبندهای فنسی را به گونه‌ای طراحی می‌کنند که دارای دو میله موازی و روی هم به صورت افقی هستند. حد فاصل دو میله افقی را به وسیله تیرک‌هایی که عمودی هستند پر می‌کنند. بر این اساس ورودی مکان مورد نظر به طور کامل توسط راهبند فنسی مسدود خواهد شد.

همانطور که در بالا نیز اشاره کردیم به جای استفاده از تیرک‌های عمودی می‌توان از زنجیر استفاده نمود. استفاده از راهبندهای فنسی هیچ محدودیتی از نظر فضا و عملکرد برای کاربران خود ایجاد نمی‌کند.

بنابراین در صورتی که علاقمند به استفاده از راهبندهای فنسی هستید می‌توانید با خاطری آسوده آن‌ها را خریداری کرده و مورد استفاده قرار دهید.

راهبند فنسی چه جاهایی استفاده میشود؟

راهند فنسی برای اماکنی استفاده میشود که نیاز است زیر میله راهبند نیز بسته شود تا از زیر میله رفت و آمد و ورود و خروج صورت نگیرد

عمر مفید راهبند فنسی چقدر است؟

میله راهبند فنسی چون وزن بالاتری نسبت به میله راهبند معمولی دارد استهلاک بشتری را دارا میباشد
برای مثال فشار بیشتری روی فنر و گیربکس وجود دارد و لولاهای روی فنس نیز نیاز به رئوغن کاری و سرویس را دارد

خرابی های رایج راهبند فنسی چیست؟

خود فنس راهبند خرابی ندارد ولی گیربکس و فنر راهبند و همچنین موتور احتمال خرابی بیشتری را نسبت به راهبند معمولی دارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *