عمومی

تفاوت کرکره فلزی فولادی و آلومینیومی در چیست؟

در زمان‌های گذشته از کرکره فلزی پانچ سنتی استفاده می‌شد. کرکره‌های پانچ سنتی از آهن تهیه می‌شد و دارای کاسه فنر بودند. به این صورت که یک شفت وجود داشت که کاسه فنر در داخل آن قرار می‌گرفت. بعد برای باز و بسته شدن کرکره، فنر را کوک می‌کردند. به مرور زمان فنرها از کوک در می‌رفتند و منجر به بروز برخی مشکلات می‌شدند. کرکره‌های پانچ سنتی دارای برخی معایب و ایراداتی می‌باشند که از جمله‌ی آن‌ها می‌توان به وزن بالای آن اشاره کرد. به دلیل این که، کرکره‌های پانچ فلزی از آهن تهیه می‌شوند، از وزن بالایی برخوردار هستند. از دیگر مشکلات و ایرادات این کرکره‌ها می‌توان به از کوک در رفتن فنرها و یا شکستن فنرهای آن اشاره کرد.

مورد دیگری که به عنوان معایب این کرکره‌ها می‌توان به آن اشاره کرد این است که، کاربری که قصد بالا بردن کرکره را داشت، باید فشار زیادی را برای باز کردن آن متحمل می‌شد. استهلاک فنر و کاسه هم به دلیل این که باز کردن درب با فشار زیاد بالا می‌رفت، بیشتر می‌شد. امروزه استفاده از کرکره‌های پانچ آهنی دیگر منسوخ شده است. سپس برای باز و بسته کردن کرکره فلزی پانچ سنتی از موتورهای سانترال استفاده کردند. متاسفانه استفاده از موتورهای سانترال برای باز و بسته کردن کرکره‌های پانچ‌های آهنی هم دارای برخی معایبی می‌باشد. به این صورت که، به دلیل فشار زیادی که به موتور وارد می‌شود، احتمال سوختن موتور وجود دارد.

برای تعمیر و سرویس کرکره برقی روی لینک کلیک کنید

کرکره های فلزی
کرکره های فلزی

کرکره‌های آلومینیومی

با پیشرفت در زمینه‌ی تکنولوژی استفاده از کرکره فلزی از جنس آلومینیوم جایگزین کرکره‌های پانچ آهنی شده اند. این کرکره‌ها دارای استحکام بیشتر و طول عمر بالاتری در مقایسه با کرکره‌های قدیمی هستند. این کرکره‌ها به وسیله‌ی پیوستن تیغه‌های آلومینیومی در ابعاد مختلف ایجاد می‌شوند. جنس تیغه‌های این کرکره‌ها از آلومینیوم می‌باشد و و در تیغه‌هایی به عرض‌های ۸۰.۶۰، ۱۰۰ سانتی متری تولید می‌شوند. از آن جایی که آلومینیوم یک فلز سبک و نرم می‌باشد، برای افزایش استحکام آن در زمان تولید در طی فرایندی اقدام به سخت کاری آن می‌کنند. این تیغه‌ها دارای مزیت‌های زیادی می‌باشند. از جمله

  • مزایای این تیغه‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
  • کرکره‌های آلومینیومی ضد آب می‌باشند و احتمال زنگ زدگی آن وجود ندارد.
  • این نوع کرکره‌ها در برابر نور و گرما از مقاومت زیادی برخوردار هستند.
  • کرکره‌های آلومینیومی موجب ایجاد ظاهر زیبا و شکیل‌تری می‌شوند.
  • کرکره‌های آلومینیومی از وزن کم‌تری برخوردار هستند.
  • کرکره‌های آلومینیومی از تنوع بسیار بالایی در رنگ و شکل و ابعاد برخوردار هستند.
  • بر روی کرکره‌های آلومینیومی می‌توان از انواع برچسب‌ها و لیبل‌ها استفاده کرد.

تیغه‌های طرح‌های زیادی برای انتخاب دارند، می‌توانید به صورت تخت و یا محدب انتخاب کنید. به دلیل وزن کمی که تیغه‌های آلومینیومی دارند، می‌توانید از موتورهای ساید، سانترال و یا توبولار استفاده نمایید. استفاده از این کرکره فلزی آلومینیومی به دلیل بی‌دردسر بودن آن، در ایران بسیار رواج پیدا کرده است. در کنار مزیت‌های بسیار زیادی که کرکره فلزی آلومینیومی دارند، دارای برخی ایراداتی هم هستند. در زمان خرید کرکره‌های فلزی از جنس آلومینیوم سعی کنید از برندهای معتبر اقدام به تهیه‌ی کرکره‌های آلومینیومی نمایید. چون برخی از تولید کننده‌ها هستند که متاسفانه در زمان تولید از جنس تیغه می‌زنند و در زمان تولید به آن مواد دیگر قاطی می‌کنند.

به عنوان نمونه تمامی تیغه‌های کرکره‌ها در ابعاد مختلف دارای وزنی مشخص هستند، در صورتی که تیغه‌ی خریداری شده از وزن نامناسب و غیر استاندارد برخوردار باشند، در این صورت این تیغه‌ها نامرغوب می‌باشند. استفاده از تیغه‌های نامرغوب موجب کنده شدن کرکره‌ی آلومینیومی می‌شود.

کرکره‌های فلزی با تیغه‌های فولادی:

کرکره‌های فولادی یکی دیگر از انواع کرکره فلزی می‌باشند که همان گونه که از نام آن مشخص است، از فولاد ضد زنگ ساخته شده است. این کرکره‌های فلزی از استحکام و مقاومت بالایی برخوردار هستند. این امر موجب افزایش طول عمر کرکره‌های فولادی می‌شود. این کرکره‌ها علاوه بر مزایای زیادی که دارند، دارای برخی ایراداتی نیز می‌باشند. از جمله ایرادات این کرکره‌ها در وزن بسیار بالای آن می‌باشد. وزن بالای تیغه‌های فولادی موجب ایجاد فشار در عملکرد موتور می‌شود. از دیگر ایرادات تیغه‌های فولادی در سر و صدای بالای آن می‌باشد. این کرکره‌ها از قیمت بالاتری در مقایسه با سایر کرکره‌های برقی دارند. کرکره فلزی از جنس فولاد نسبت به کرکره‌های آلومینیومی از کیفیت رنگ‌آمیزی کمتری برخوردار هستند.

کرکره های فلزی
اجزای کرکره های فلزی

کرکره‌های فلزی با تیغه‌های گالوانیزه:

یکی دیگر از انواع کرکره فلزی، کرکره‌هایی با تیغه‌های گالوانیزه می‌باشد. برای تهیه‌ی تیغه‌های گالوانیزه از ورق گالوانیزه استفاده شده است که بعد از قرار گرفتن در دستگاه پرس، به شکل تیغه در می‌آید. مقاومت این تیغه‌ها در مقایسه با کرکره‌های آلومینیومی بسیار بالا است و از وزن مناسبی برخوردار می‌باشد. مقاومت بالای تیغه‌های گالوانیزه موجب شده است که سارقین نتوانند با ایجاد فشار، کرکره را باز کرده و به داخل نفوذ پیدا کنند. از دیگر مزیت‌های این کرکره‌ فلزی در ضد سرقت بودن آن می‌باشد.

طول عمر بالای کرکره‌های برقی گالوانیزه نسبت به سایر کرکره فلزی از دیگر مزیت‌های این کرکره می‌باشد. همین طور کرکره‌های گالوانیزه عایق بوده و انرژی را به هدر نمی‌دهند. این کرکره‌ها نسبت به کرکره‌های فولادی، صدای کمی را تولید می‌کنند و تعداد دفعات خراب شدن آن‌ها خیلی کمتر است. استحکام بالای کرکره فلزی با تیغه‌های گالوانیزه موجب شده است که در هزینه‌های تعمیر به دلیل طول عمر بالای آن صرفه جویی کنید.

کرکره برقی فولادی یا گالوانیزه
کرکره برقی فولادی یا گالوانیزه

کرکره فولادی مناسب چه جاهایی است؟

کرکره فولادی برای ورودی مغازه ها و پارکینگ ها و انبارها و سوله مناسب است
کرکره فولادی از مقاومت بالاتری نسبت به کرکره آلومینیومی برخوردار است

کرکره هایی آلومینیومی مناسب چه جاهایی است؟

کرکره های آلومینیومی برای مغازه ها پارکینگها سوله ها و حتی برای پنجره قابل استفاده میباشد

تیغه آلومینیومی و فولادی در مقاومت و طول عمر چه تفاوتی دارند؟

تیغه فولادی و آلومینیوم در کارکرد و وقاومت تفاوت چندانی ندارند در تیغه آلومینیومی اگر برای تولیدش از ضایعات استفاده شده باشد مقاومت تیغه پایین می آید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *