عمومی

معرفی موتورهای کرکره صنعتی (ساید)

موتورهای کرکره صنعتی ، یکی از مهم‌ترین قطعات کرکره برقی می‌باشد. موتور کرکره برقی نقش مهم و کلیدی را در عملکرد صحیح آن دارد. موتور کرکره برقی از انواع گوناگونی برخوردار می‌باشد. به صورت کلی انواع موتور کرکره برقی در سه نوع زیر می‌باشد:

  • سانترال
  • توبلار
  • ساید

در ادامه به بررسی و معرفی تک تک انواع موتور کرکره برقی می‌پردازیم، چون هر کدام از انواع موتور کرکره برقی دارای ویژگی‌های منحصر به فرد و متفاوتی می‌باشند.

بررسی موتورهای سانترال کرکره برقی:

امروزه منسوخ شده و کمتر استفاده می‌شود. این موتورهای کرکره برقی توانایی به حرکت درآوردن کرکره‌هایی که از وزن سبک برخوردار هستند را دارد. استفاده از این موتورهای کرکره برقی موجب تبدیل کرکره‌های قدیمی به کرکره‌ی اتوماتیک با تکنولوژی جدید می‌شود. از این کرکره‌ها در میزان تردد متوسط استفاده می‌شود. نصب این کرکره‌ها خیلی ساده می‌باشد و به همین خاطر نیازی به تغییر کلی و اساسی در ساختار کلی کرکره نمی‌باشد. موتورهای سانترال کرکره برقی به دلیل معایب و نقاط ضعفی که دارند، کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرند. از جمله نقاط ضعف این موتورهای کرکره برقی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
۱) شکستن فنر موتور
۲) از کوک در رفتن فنر موتور
۳) قطعات موتور کمتر در بازار فروش موجود هستند.
۴) قیمت بالای موتورهای سانترال کرکره برقی

موتور سانترال کرکره برقی
موتور سانترال کرکره برقی

بررسی موتورهای توبلار کرکره برقی:

از دیگر انواع موتور کرکره برقی، موتورهای توبلار و یا لوله‌ای می‌باشند. از این موتورهای کرکره‌ی برقی بیشتر در مکان‌هایی استفاده می‌شود که طول و عرض کمتری دارند. موتورهای برقی توبلار در دو نوع سبک و سنگین تولید می‌شوند. نمونه‌ی سبک این موتورها دارای قدرت و دور موتور ۳۰ تا ۱۴۰ کیلوگرم را دارند. از نمونه‌ی سبک موتورهای توبلار کرکره برقی بیشتر در مکان‌هایی که طول و عرض کمتری دارند، استفاده می‌شود.

نمونه‌ی سنگین و یا صنعتی موتورهای توبلار و یا لوله‌ای کرکره‌ی برقی از قدرت ۱۴۰ تا ۳۰۰ کیلوگرم برخوردار هستند. همین امر موجب استفاده از این موتور‌ها را در مکان‌هایی که از تیغه‌های عریض‌تر با تردد بالاتری دارند، میسر کرده است. از موتورهای توبلار و لوله‌ای کرکره‌ی برقی به دلیل وزن کم و نوع ساختاری که دارند، برای پنجره‌ها هم استفاده می‌شوند.

موتورهای توبلار کرکره برقی از قیمت مناسبی برخوردار هستند و فضای کمتری را اشغال می‌کنند. سرعت باز و بسته شدن درب‌هایی که از موتور توبلار استفاده می‌کنند، بسیار مناسب است. از نقاط ضعف این موتورها که یکی از انواع موتور کرکره برقی پر مصرف هستند می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

۱) موتور توبلار کرکره برقی فاقد سیستم پاراشوت هستند. این امر موجب گیر کردن و خراب شدن گیربکس آن‌ها می‌شود. همین طور امکان سقوط این موتورها بسیار زیاد است.
۲) موتورهای توبلار کرکره‌ی برقی برای مکان‌هایی که از میزان تردد کمتری برخوردار هستند، مناسب می‌باشند. استفاده از آن‌ها در اماکن پر تردد دارای برخی محدودیت‌هایی می‌باشد.
۳) در زمان تعمیرات این موتورها نیاز به باز کردن کامل کرکره برقی می‌باشد. به همین خاطر تعمیرات این موتورها اندکی زمان بر می‌باشد.
۴) به دلیل‌عدم پو پی اس، در زمان قطع شدن برق این موتورها امکان باز و بسته کردن درب را به صورت دستی ندارند.

برای مشاهده انواع موتور های کرکره برقی توبلار و لوله ای کلیک کنید

موتور توبلار کرکره برقی
موتور توبلار کرکره برقی

بررسی موتورهای کرکره صنعتی ساید:

موتور ساید یکی از انواع موتور کرکره برقی می‌باشد. به این موتور به دلیل نحوه‌ی نصب آن، موتور کناری و راست هم گفته می‌شود، چون در قسمت کنار و راست کرکره برقی نصب می‌شود. از این موتور بیشتر در اماکن پر تردد استفاده می‌شود. یکی از پر مصرف‌ترین موتورهایی که در کرکره‌های برقی استفاده می‌شود، موتور ساید می‌باشد. این موتور از مزیت‌های بسیار زیادی برخوردار می‌باشد. از جمله مزایای این موتور می‌توان به کارکرد بدون دردسر به خاطر نداشتن فنر و کاسه اشاره کرد. نصب این موتورها بسیار ساده می‌باشد و در صورت خراب شدن به راحتی در کمترین زمان ممکن قابل تعمیر می‌باشد.

در مواقعی که برق قطع می‌شود، امکان باز و بسته شدن درب به صورت دستی وجود دارد. هیچ گونه امکان سقوط کرکره‌ی برقی بر اثر نقص فنی در کرکره‌هایی که از موتور ساید استفاده می‌کنند، وجود ندارد. با توجه به مزیت‌های گفته شده این محصول از محبوبیت بسیار بالایی برخوردار است و به عنوان یکی از بهترین موتورهای مورد استفاده در کرکره‌ی برقی شناخته شده است. این موتور به عنوان یکی از بهترین انواع موتور کرکره برقی، در کنار مزیت‌هایی که دارد، از برخی نقاط ضعف هم برخوردار می‌باشد. از جمله نقاط ضعف این موتورها می‌توان به اشغال فضای زیاد اشاره کرد. این موضوع برای مکان‌هایی که دکوراسیون داخلی در آن از اهمیت بسیار زیادی برخوردار می‌باشد، موجب بروز برخی نقص‌هایی می‌شود.

همین طور موتورهای ساید از سرعت باز و بسته شدن کمتری برخوردار هستند. به همین خاطر باز و بسته شدن درب کرکره برقی زمان زیادی می‌برد. از دیگر ایرادات این موتورها در قیمت بالای آن می‌باشد. به همین خاطر استفاده از آن برای پروژه‌های کوچک توصیه نمی‌شود.

موتور ساید کرکره برقی
موتور ساید کرکره برقی

ساید صنعتی:

یکی دیگر از انواع موتور کرکره برقی، موتورهای ساید صنعتی و یا High Speed می‌باشد. این موتورها دارای برخی تفاوت‌هایی با موتورهای ساید معمولی هستند. یکی از تفاوت‌های موتورهای ساید صنعتی با ساید معمولی به این صورت می‌باشد که موتورهای ساید صنعتی می‌توانند وزن بیشتری را ساپورت کنند. همین طور این موتورهای کرکره صنعتی بسیار پر سرعت می‌باشند. از این موتورها در موارد خاص و برخی از مکان‌هایی که نیاز به باز و بسته شدن سریع درب دارند، استفاده می‌شود. مانند اورژانس‌ها و یا آتش نشانی‌ها و برخی کارخانه‌ها و

موتورهای ساید کرکره برقی مناسب چه جاهایی است؟

موتور کرکره برقی ساید برای دربهای کرکره ای با وزن زیاد و یا ابعاد بزرگ مناسب می باشد
همچنین در صورت استفاده از کرکره برای پارکینگ باید از موتور ساید استفاده گردد .

آیا موتور ساید کرکره برقی در همه جا قابل استفاده است؟

موتور ساید کرکره برقی در هر پروژه کرکره برقی قابل استفاده میباشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *