عمومی

آموزش تنظیم سرعت باز و بسته شدن کرکره برقی

درب کرکره برقی یکی از تجهیزاتی می باشد که با وجود ساختار خیلی ساده ای که دارد، توانسته است نقش مهمی را در سهولت زندگی ایفا کند. تفاوت اصلی کرکره های برقی با یکدیگر در تیغه های استفاده شده و موتور به کار رفته در آن می باشد. موتور اتوماتیک کرکره های برقی در سه ساختار می باشد که این ساختارها به شرح زیر هستند:

  • موتور توبولار: در اکثر کرکره های برقی از این موتور استفاده می شود. از این موتور برای درب کرکره برقی مکان هایی که از تعداد تردد پایین و اندازه ی دهنه ی کوچکی برخوردار هستند، استفاده می کنند.
  • موتور ساید: نوع دوم موتور استفاده شده در کرکره برقی، موتور ساید می باشد. از این موتور بیشتر در مکان هایی که تردد زیاد بوده و ابعاد درب بزرگ است، استفاده می شود.
  • موتور سانترال: نوع سوم موتورهای کرکره برقی، موتور سانترال می باشد. از این موتور برای تردد بالا استفاده می شود.
کرکره برقی انبار
کرکره برقی انبار

سرعت باز و بسته شدن کرکره برقی را چگونه تنظیم کنیم؟

یکی از اصلی ترین دغدغه ای که برای بیشتر مصرف کنندگان درب کرکره ای وجود دارد، تنظیم سرعت باز و بسته شدن کرکره برقی می باشد. چون معمولا سرعت کرکره های معمولی بسیار پایین است و بیشتر افراد رضایت کافی را از این سرعت ندارند. چون که برای باز و بسته شدن درب باید زمان طولانی را صبر کنند.

در همین راستا ذکر این موضوع از این قاعده مستثنی نمی باشد که تنظیم سرعت باز و بسته شدن کرکره برقی متناسب با توجه به نوع و مدل موتور به کار رفته در درب های کرکره ای  با یکدیگر متغیر می باشند. به این صورت که میزان سرعت در انواع مدل موتورهای درب های کرکره ای با همدیگر متفاوت می باشد.

از دیگر موضوعات مهم در این راستا این است که، تنظیم سرعت درب های کرکره ای با توجه به مکان استفاده از درب و کاربری محل هم متفاوت می باشند. به این صورت که، سرعت باز و بسته شدن درب های کرکره ای در محل های دارای حساسیت زیادی داشته و بسیار حائز اهمیت تر از محل های عادی است.

برای تعمیر و سرویس کرکره برقی روی لینک کلیک کنید

آیا امکان تنظیم سرعت باز و بسته شدن کرکره های برقی وجود دارد؟

کرکره های برقی برخلاف جک های پارکینگی یا راهبندها و یا درب های شیشه ای از امکان تغییر سرعت برخوردار نمی باشند. به این صورت که ما نمی توانیم کرکره برقی را دو سرعته تنظیم کنیم، یعنی درب  اول STOP کرده و بعد بسته شود. سرعت تمام کرکره های برقی ثابت می باشند. موتورهای درب های برقی به دو صورت زیر می باشند:

  • موتور های معمولی: نحوه ی عملکرد باز و بسته شدن کرکره برقی که دارای موتور معمولی می باشد. به این صورت است که، وقتی کاربر ریموت را می زند، موتور با یک سرعت خیلی آهسته اقدام به باز و بسته کردن درب با سرعت ثابت می کند. در تیپ های معمولی، کرکره های برقی سرعت خیلی آهسته ای دارند. از این موتور کرکره بیشتر در پارکینگ منازل، فروشگاهی و … بیشتر استفاده می شود.
  • موتورهای High speed: این موتورها همان گونه که از نام آن مشخص است، به موتورهای پرسرعت معروف هستند. این نوع موتورهای نصب شده در کرکره های برقی امکان تغییر سرعت را ندارند. تنها نقطه ی تمایز آن ها با موتورهای ساده در این است که، این موتورهای از سرعت خیلی زیادی نسبت به موتورهای معمولی برخوردار هستند. از این موتورهای پر سرعت، بیشتر برای کرکره های برقی مکان هایی مانند اورژانس، آتش نشانی و … استفاده می شود.

digidsc اولین فروشگاه ارائه دهنده خدمات امنیتی در ایران

کرکره برقی برای درب پارکینگ
کرکره برقی برای درب پارکینگ

از جمله عوامل تاثیر گذار بر سرعت کرکره برقی:

برخی عواملی هستند که بر روی سرعت کرکره برقی تاثیر زیادی دارند. به همین خاطر بهتر است که با عواملی که به صورت مستقیم و یا غیر مستقیم بر روی سرعت کرکره های برقی تاثیر می گذارند، آشنا شوید. یکی از مهم ترین و تاثیرگذارترین عوامل در سرعت کرکره های برقی، دور موتور می باشد. دور موتور کرکره های برقی می تواند  بر روی سرعت کرکره برقی تاثیر مستقیمی داشته باشد.

هر اندازه موتور استفاده شده در کرکره های برقی قدرتمند  و قوی باشد، امکان افزایش سرعت در آن ها بیشتر خواهد بود. برای بیشتر کردن سرعت کرکره های برقی می توان پلیتی که در داخل موتور کرکره اتوماتیک وجود دارد را تعویض کرد. همین موضوع موجب می شود تا نقش موتور کرکره های برقی در افزایش راندمان، سرعت و قدرت کرکره های برقی به هیچ عنوان نادیده گرفته نشود.

کرکره برقی کوچک
کرکره برقی کوچک

روش های دیپ سوئیچ برای تنظیم سرعت کرکره های برقی به چه صورت است؟

یکی از متداول ترین روش ها برای تنظیم سرعت باز و بسته شدن کرکره برقی، روش دیپ سوئیچ می باشد. به صورت کلی بر روی مدار فرمان درب کرکره های برقی، 3 عدد دیپ سوئیچ وجود دارد.

دیپ سوئیچ وظیفه ی فعال و یا غیر فعال کردن تایمر باز و بسته شدن درب را بر عهده دارد. همین طور میزان سرعت کرکره برقی بر عهده ی دیپ سوئیچ می باشد.

برای تنظیم سرعت کرکره های برقی با استفاده از این روش، دیپ سوئیچ اتو کلوز را باید تا مدت زمانی که برای پایین آمدن کرکره های برقی نیاز است، روی گزینه ی روشن قرار داد. برای غیر فعال کردن این حالت، باید اقدام به خاموش کردن اتو کلوز مدار فرمان نمایید.

روش دیگری که برای تنظیم سرعت باز و بسته کردن کرکره برقی وجود دارد، این است که برای این کار می توان با توجه به مدل مدار فرمان کرکره برقی، در ابتدا دکمه ی تایم را فشار داد.

دکمه ی تایم، همان اولین دکمه از سمت چپ و پایین می باشد. سپس مدار فرمان را برای چند ثانیه نگه دارید تا به صورت چشمک زن در آید. حالا دکمه ی D را که بر روی ریموت کرکره قرار گرفته است، فشار داده و بعد از سپری شدن و تنظیم زمان دلخواه برای بسته شدن کرکره برقی، می توانید مجددا دکمه ی D را فشار دهید.

در این صورت زمان دلخواه برای باز و بسته شدن درب کرکره برقی ثبت می شود.  برخی مواقع ممکن است تایمر کرکره برقی خراب شده و نا خود آگاه باز و بسته شود، این مشکل می تواند به خاطر نقص فنی در قطعات داخلی کرکره برقی باشد.

آیا تنظیم سرعت کرکره برقی به متخصص نیاز دارد؟

با توجه به اینکه احتمال دارد تایم موتور و تنظیمات میکروسوئیچ بهم بخورد و در نتیجه تیغه کرکره از ریل خارج شود و یا حتی تیغه از روی شفت ببرد بهتر است جهت تنظیمات کرکره از نیروی متخصص استفاده گردد

آیا همه ی کرکره برقی ها قابلیت تنظیم سرعت را دارند؟

تمامی کرکره های برقی امکان تنظیم سرعت را دارا نمیباشند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *