عمومی

راهبند تاشو چیست؟ 90 درجه

هدف از تحریر این محتوا بیان مطالبی در مورد راهبند است. ما محتوای خود را با دو سوال آغاز می‌کنیم. راهبند تاشو چیست؟ راهبند ۹۰ درجه چیست؟ برای پاسخ به این سوالات لازم است سلسله مراتب خاصی را رعایت کنیم.

برای اجرای این سلسله مراتب می‌بایست ابتدا توضیح و تعریف ساده و کاملی از راهبند ارائه دهیم. سپس به معرفی انواع راهبند با توجه به عملکرد و موتور و غیره آن‌ها خواهیم پرداخت.

در ضمن توضیحات ارائه شده شما یک سری نکات مهم در خصوص انواع راهبند به ویژه راهبندهای تاشو و ۹۰ درجه به دست خواهید آورد. در پایان نیز به صورت ویژه برای پاسخ به دو سوال راهبند تاشو چیست؟ و راهبند ۹۰ درجه چیست؟ توضیحاتی ارائه خواهیم داد. توصیه می‌کنیم تا پایان محتوا ما را همراهی کنید.

راهبند تاشو چیست؟ قبل از پاسخ به این سوال باید به سوال راهبند چیست پاسخ دهیم. راهبند وسیله‌ای است که برای کنترل رفت و آمد وسایل نقلیه موتوری مورد استفاده قرار می‌گیرد.

به طور مثال در مراکز تجاری، اداری، مسکونی، فروشگاه‌ها و پارکینگ‌ها و غیره استفاده فراوان دارد. راهبندها انواع متعدد دارند. امروزه انواع هوشمند راهبندها مورد استفاده است که نیازی به حضور اپراتور و نیروی انسانی ندارند.

ویژگی مشترک همه راهبندهای موجود در بازار نصب آن‌ها در ارتفاع یک متری از سطح زمین است. با این وجود مهم‌ترین تفاوت راهبندها در میله یا بوم به کار رفته در آن‌ها است. میله هر راهبند با توجه به محل نصب و کاربری آن طول متفاوتی خواهد داشت.

اجزای یک راهبند عبارتند از، بدنه یا پایه، میله یا بوم، مرکز کنترل، فنر تعادل و نیروی محرکه. بدنه تمام راهبندها عمدتا از جنس فلز ساخته می‌شود و یک موتور AC دارد. میله یا بوم راهبند نیز به علت سبکی همواره از جنس آلومینیوم ساخته می‌شود.

راهبند تاشو چیست؟
راهبند تاشو چیست؟

راهبند تاشو چیست؟ و در کدام دسته از انواع راهبند قرار می‌گیرد؟

ما در پاراگراف قبل به صورت کاملا خلاصه تفاوت‌های راهبندها را ارائه کردیم. بنابراین تا حدودی به سوال راهبند تاشو چیست؟ پاسخ دادیم. در این بخش از محتوا ما به بررسی انواع راهبند می‌پردازیم.

در طول این بخش، پاسخ سوال راهبند تاشو چیست؟ را بسیط‌تر ذکر خواهیم کرد. به طور کلی انواع راهبند موجود در بازار را بر اساس عملکرد به سه دسته تقسیم می‌کنند.

  • راهبندهای ستونی
  • راهبندهای صفحه‌ای
  • راهبندهای اهرمی (بازویی)

نوع دیگری از تقسیم‌بندی برای راهبندهای موجود در بازار وجود دارد که بر اساس نحوه عمل آن‌ها صورت گرفته است. بر طبق این تقسیم‌بندی انواع راهبند را به دو نوع راهبند‌های دستی و راهبندهای خودکار یا اتوماتیک تقسیم می‌کنند.

راهبندهای دستی نیازمند وارد کردن نیروی انسان برای باز و بسته شدن هستند. در حالی که راهبندهای اتوماتیک یا خودکار نیازمند نیروی انسانی نبوده و از طریق نیروی الکتریسیته عمل می‌کنند.

انواع راهبند
انواع راهبند

انواع راهبندهای بازویی کدامند؟

ما در بالا انواع دسته‌بندی‌های موجود برای راه بندها را ذکر کردیم. برای پاسخ به سوال راهبند تاشو چیست؟ لازم است گروه راهبندهای هرمی یا بازویی را بیشتر توضیح دهیم.

راهبندهای بازویی را طبق دسته‌بندی‌هایی که در بالا ارائه دادیم می‌توان به دو دسته راهبند‌های دستی و راهبندهای اتوماتیک تقسیم نمود. راهبندهای اتوماتیک دارای موتوری هستند که با نیروی الکتریسیته عمل می‌کند. در زیر انواع راهبندهای بازویی را نام میبریم.

  • راهبندهای اهرمی تلسکوپی (دستی و اتوماتیک)
    راهبندهای تلسکوپی سه جز دارند که شامل بدنه یا پایه اصلی، میله یا بوم، موتور و فنر تعادل هستند. استفاده از راهبندهای اهرمی چه از نوع دستی باشند و چه از نوع اتوماتیک؛ برای مکان‌هایی مناسب است که محدودیت ارتفاع نداشته باشند.
  • راهبندهای شکسته
    این نوع از راهبندها در اماکنی استفاده می‌شوند که دارای محدودیت ارتفاع هستند. راهبندهای شکسته را می‌توان در دو نوع راهبندهای ۹۰ درجه و راهبندهای ۱۸۰ درجه جای داد؟ بنابراین برای یافتن پاسخ دقیق سوال راهبند ۹۰ درجه چیست؟ باید در مورد این نوع از راهبندها بیشتر مطالعه نمود.

راهبند تاشو چیست؟ و از چه نوع موتوری بهره می‌برد؟

ما در بالا دسته‌بندی‌های مختلفی برای انواع راهبندهای موجود در بازار ارائه دادیم. برای پاسخ به سوال راهبند تاشو چیست؟ لازم است دسته‌بندی دیگری برای انواع راهبند‌ها ارائه دهیم که بر اساس نوع موتور به کار رفته در آن‌ها صورت گرفته است.

بر این اساس انواع راهبند را می‌توان در دو دسته راهبندهای هیدرولیک یا تردد بالا و راهبندهای الکترومکانیک یا تردد نرمال جای داد.

باید بگوییم تقریبا همه راهبند‌هایی که در ایران تولید و ساخته می‌شوند از نوع راهبندهای الکترومکانیک هستند. بنابراین اگر بخواهیم بر اساس گفته فوق توضیح دهیم که راهبند تاشو چیست؟ باید بگوییم راهبندی که الکترومکانیک است و نصب آن محدودیت ارتفاع نخواهد داشت.

البته راهبندهای هیدرولیک نیز می‌توانند انواع راهبند تاشو و ۹۰ درجه را در زیر مجموعه خود داشته باشند. مهمترین تفاوت این راهبندها با انواع مکانیکی در این است که تولید کشورهای اروپایی به ویژه ایتالیا هستند. بنابراین از نظر قیمت، تفاوت فاحشی با انواع مکانیکی و ایرانی خواهند داشت.

راهبند ۹۰ درجه
راهبند ۹۰ درجه

راهبند تاشو چیست؟

راهبند میله‌ای یکی دیگر از انواع راهبند‌های موجود در بازار است. شناختن این مدل می‌تواند در پاسخ به سوال راهبند تاشو چیست؟ کمک شایانی نماید. این راهبند را با نام‌های راهبند پارکینگی و راهبند اهرمی نیز می‌شناسند.

شاید بتوان گفت این مدل معروف‌ترین نوع راهبندهای موجود در بازار است. مکانیسم عمل این راهبندها ممکن است تلسکوپی، خم شونده و غیره باشد. با این وجود راهبندهای میله‌ای را می‌توان در دو دسته کلی جای داد. راهبندهای میله‌ای تلسکوپی و راهبندهای میله‌ای خم شونده.

همانطور که در بالا ذکر کردیم در صورتی که مکان نصب راهبند دارای محدودیت ارتفاع باشد نمی‌توان از هر نوع راهبندی استفاده کرد. اینجا است که مجددا باید به سوال اصلی محتوا یعنی راهبند تاشو چیست؟ اشاره کنیم.

راهبند تاشو، راهبندی است که به طور خاص در محل‌هایی مورد استفاده قرار می‌گیرد که محدودیت ارتفاع دارند. راهبند تاشو از دو قطعه مجزا تشکیل شده است. قطعه اصلی به بدنه راهبند متصل است. در حالی که قطعه دوم امکان تغییر زاویه دارد. این قطعه می‌تواند خم شده و به موازات افق قرار بگیرد.

راهبند تاشو یا ۹۰ درجه
راهبند تاشو یا ۹۰ درجه

راهبند تاشو چیست؟

راهبند تاشو چیست؟ ما در بالا به طور کامل در این باره توضیحاتی ارائه دادیم. به طور کلی به انواع راهبندهای میله‌ای ساده که توان جمع شدن در زاویه معینی را دارند، راهبندهای تاشو می‌گویند.

در ایران به راهبندهای تاشو که هنگام باز شدن میله آن‌ها حداکثر تا ۹۰ درجه باز می‌شود، راهبند ۹۰ درجه می‌گویند. در حالی که اگر میله راهبند تا ۱۸۰ درجه باز شود آن را راهبند ۱۸۰ درجه می‌نامند.

همانطور که در بالا اشاره کردیم اجزای یک راهبند معمولی شامل بدنه، میله، نیرو محرکه، مرکز کنترل و فنر تعادل می‌باشند. تفاوت راهبند ۹۰ درجه یا راهبند تاشو با انواع دیگر راهبند در میله یا بوم آن می‌باشد.

انواع راهبندهای معمولی از یک میله یا بوم یک دست ساخته می‌شوند. در حالی که راهبندهای تاشو دارای میله دو تکه‌ای هستند. دو تکه بودن میله راهبند‌های تاشو به این دلیل است که در اماکنی که محدودیت نصب دارند قابلیت استفاده خواهند داشت. راهبندهای تاشو مانند انواع راهبندهای میله‌ای معمولی نیازمند سیم زمین برای ممانعت از برق گرفتگی هستند.

راهبند تاشو ۹۰ درجه چه جاهایی استفاده میشود؟

راهبند تاشو 90 درجه برای اماکنی که محدودیت ارتفاع در آنها وجود دارد استفاده میشود محدودیت ارتفاع یعتن یمکانهایی کهع سقف آنها کوتاه است و راهبند نیز باید در زیر سقف نصب گردد

عمر مفید راهبند تاشو ۹۰ درجه چقدر است؟

راهند تاشو حدودا 30 درصد استهلاک بالاتری نسبت به راهبند معمولی دارد .
البته خود راهبند همان راهبند معمولی میباشد و لی یزاق تاشونده در آن استفاده میشود

خرابی های رایج راهبند تاشو ۹۰ درجه چیست؟

معمولا ییراق تاشونده و اتصالات مربوطه دچار مشکل میشود که قابل تعویض است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *