عمومی

وظایف سرویس کار راهبند چیست؟

برای آنکه بدانید وظایف سرویس کار راهبند چیست؟ و شما به چه منظوری نیاز دارید که یک سرویس کار به راهبند شما سر بزنند، باید ابتدا مشکلات و مسائل پیش روی راهبند را مورد بررسی قرار دهید.

هر راهبندی ممکن است بعد از گذشت مدت زمانی از کارکرد خود دچار مشکل و یا ایراد شود. قطعاً در چنین حالتی راهبند مدنظر ما فعالیت خود را به درستی انجام نخواهد داد. در این متن به این موضوع که سرویس کار راهبند باید چه کاری انجام دهد و وظایف سرویس کار راهبند چیست خواهیم پرداخت.

وظایف سرویس کار راهبند چیست؟
آنچه در این آموزش یاد میگیرید:

وظایف سرویس کار راهبند چیست؟

مهمترین وظایف سرویس کار راهبند آن است که سریعاً خود را به محل نصب راهبند می‌رساند و مشکل پیش آمده برای راهبند را رفع میکند. این افراد باید توانایی انجام کار به شکل صحیح را داشته باشند تا بتوانند بهترین خدمات را ارائه دهند.

این افراد معمولاً چک لیستی برای خود تهیه می‌کنند و بدین شکل ایراد راهبند را نمایان خواهند کرد. در صورت نیاز برای رفع این مشکل اقدام می‌کنند. همچنین با تعویض قطعه مشکل دار برای رفع مشکل کلی سیستم اقدام خواهند کرد.

برای مشاهده خرابی هایی که تعمیرکار غیرماهر سر راهبند میاورد کلیک کنید

چک لیست‌های وظایف سرویس کار راهبند در انواع راهبند‌ها با یکدیگر متفاوت است؟

همانطور که میدانید وظایف سرویس کار راهبند آن است که مشکلات پیش آمده در راهبند را رفع نماید و یا با چک نمودن چند مدت یکبار راهبندهای سالم از ایجاد مشکل برای آن‌ها جلوگیری نماید.

ابتدایی‌ترین نکته‌ای که سرویس کار راهبند آن را بررسی می‌کند، نوع راهبند است. راهبند‌های مکانیکی با راهبند‌های هیدرولیکی در این زمینه در قسمتهای جزئی با یکدیگر متفاوت خواهند بود.

وظایف سرویس کار راهبند مکانیکی کدام است؟

در راهبند‌های مکانیکی ابتدایی‌ترین چیزی که سرویس کارها آن را چک میکنند، تنظیم و بالانس فنر می‌باشد. دومین نکته‌ای که به عنوان وظایف سرویس کار راهبند می‌توانیم با آن اشاره کنیم سر و صدای ایجاد شده از طریق گیربکس در این محصول می‌باشد. در صورت وجود سر و صدای ایجاد شده یا غیر متعارف باید سرویس کار برای رفع آن اقدام نماید.

در زمان ایجاد مشکل و خرابی گیربکس سرویس کار راهبند باید چه کاری انجام دهد؟

اگر گیربکس دارای مشکل باشد و صدای نامتعارف ایجاد کند، در این زمینه سرویس کار راهبند باید چه کاری انجام دهد تا مشکل صدای ایجاد شده و گیربکس رفع شود. گاهی ممکن است گیربکس که در محفظه بسته واقع شده است و دارای گریس می‌باشد گریس خود را تمام کرده باشد.

در چنین حالتی سرویس کار گیربکس را باز نموده و میزان مورد نیاز گریس را به گیربکس اضافه خواهد کرد. در این حالت پس از رفع مشکل گیربکس وظایف خود را به درستی انجام خواهد داد.

وظایف سرویس کار راهبند مکانیکی کدام است؟

مهمترین نکته چک نمودن فیوز‌ها است

ممکن است وظایف سرویس کار راهبند را جدی نگیرید و از افراد دیگر برای تعویض فیوز‌ها و یا قسمت‌های مختلف دیگر راهبند داوطلب شوند. در چنین حالتی می‌توانیم مشاهده کنیم که نه تنها راهبند ایراد دگری ندارد و به درستی کار می‌کند بلکه ایرادات متنوع دیگری نیز در آن ایجاد شده است.

برای تعمیر فیوز‌ها بهتر است از سرویس کار راهبند استفاده کنید. این نمونه سرویس کار باید بررسی کند تا متوجه شود فیوز مورد استفاده فیوز ۵ آمپر است یا فیوز دو آمپر می‌باشد. در این حالت به تعداد فیوز‌ها نیز توجه خواهد نمود. در این حالت سرویس کار فوزی که راهبند شما به آن نیاز دارد را جایگزین خواهد نمود و مشکل را رفع می‌کند.

چگونه طول عمر راهبند خود را افزایش دهیم؟

عملکرد صحیح میکروسوئیچ و اینکودر از وظایف سرویس کار راهبند

از دیگر وظایف سرویس کار راهبند می‌توانیم به عملکرد صحیح میکرو سوئیچ‌ها و انکودر‌ها اشاره کنیم. این محصولات دارای دو مدل تایمیک و غیر تایمیک می‌باشند. سرویس‌کاران این نوع مورد را بررسی می‌کنند و سپس برای رفع مشکل ایجاد شده اقدام می‌کنند.

دلیل این مورد آن است که میکروسوئیچ‌ها مکانیکی هستند و امکان تکان خوردن این نمونه میکروسوئیچ‌ها وجود دارد. در این حالت میکروسوئیچ در تایم دقیق ایجاد شده برای قطعی و یا وصل ارتباط اقدام خواهد کرد.

چک لیست‌های مهم دیگر از وظایف سرویس کار راهبند مکانیکی چه موردی می‌باشد؟

یکی از مهمترین وظایف سرویس کار راهبند آچارکشی برای راهبند می‌باشد. پیچ‌ها نگهدارنده میله متصل به بدنه اصلی هستند. ممکن است این نمونه پیچ‌ها شل شود و این بدین معنی است که نوع عملکرد این محصول نسبت به قبل اختلال خواهد شد. این مورد برای همه راهبندها به وجود خواهد آمد و می‌تواند برای استفاده کنندگان ایجاد خطر کند.

یکی دیگر از وظایف سرویس کار راهبند چک فتوسل می‌باشد

فتوسل‌ها یکی از اجزای مهم راهبند هستند که چک کردن این نمونه محصولات یکی دیگر از وظایف سرویس کار راهبند است. سرویس کار با باز کردن فتوسل‌ها ورود و خروج آب و غبار را به این نمونه محصولات چک میکنند. همچنین تاثیرات عوامل آب و هوایی بر روی برد فتوسل را در این زمینه مورد بررسی قرار می‌دهند.

در صورت ایجاد کثیفی در فتوسل این مورد را رفع می‌کنند تا ارتباط میان انواع فتوسل‌ها را با یکدیگر و کیفیت آن‌ها را افزایش دهند. اجزای دیگر مانند فلاشر و غیره را نیز در راهبند‌های مکانیکی مورد بررسی قرار می‌دهند. اگر به تعویض چراغ در این محصولات نیاز می‌باشد، سرویس‌کاران برای تعویض آن‌ها اقدام خواهند کرد.

بررسی کنترل برد‌ها

یکی از وظایف سرویس کار آن است که کنترل برد‌ها را مورد بررسی قرار دهد. تعداد شمارش کنترل برد‌ها در هر دستگاه تعداد مشخصی است. اگر تعداد باز و بسته شدن راهبند از تعداد شمارش کنترل برد افزایش پیدا کند، راهبند شما باز خواهد ماند و دیگر کار نخواهد کرد. در این حالت سرویس کار برای صفر نمودن کنترل برد‌ها اقدام می‌کند. در حالت تاریخ سرویس راه بند شما نیز تعیین شده است.

در نوع راهبند‌های هیدرولیکی سرویس کار راه من باید چه کاری انجام دهد؟

همانطور که عنوان کردیم وظایف سرویس کار راهبند‌های مکانیکی با وظایف سرویس کار راهبند هیدرولیکی در زمینه‌هایی با یکدیگر تفاوت دارند در راهبند‌های هیدرولیکی مانند مکانیکی همه موارد عنوان شده بررسی خواهد شد.

در این میان بخش‌های هیدرولیکی دیگر مانند مواردی که عنوان می‌کنیم نیز مورد سرویس و بررسی قرار خواهند گرفت.
بررسی گیج روغن از وظایف سرویس کار راهبند

همانطور که می‌دانید راهبند‌های هیدرولیکی به وسیله روغن و حرکت ابزارهای متنوع در روغن حرکت خود را اعمال میکنند. سرویس‌کاران میزان گیج روغن را بررسی میکنند و در صورت نیاز روغن مورد نیاز را نیز اضافه خواهد کرد.

شیر‌های روغن موجود در این نمونه راهبند را مورد بررسی قرار می‌دهند و برای تنظیم آن‌ها نیز اقدام می‌کنند. پکینگ دستگاه و شفت دستگاه‌ها را نیز مورد بررسی قرار می‌دهند و آن‌ها را چک خواهند کرد. در این حالت اورینگ‌های این بخش را نیز بررسی می‌کنند تا مشکلی برای دستگاه ایجاد نشود.

برای داشتن سرویس کار چه اقداماتی باید انجام دهید؟

اجزای دیگر راهبندهای هیدرولیکی که سرویس دارد آن‌ها را بررسی میکند

وظایف سرویس کار راهبندهای ان است که کلیه قطعات مهم را مورد بررسی قرار دهند. از چک لیست مهم دیگر موجود در راهبند‌های هیدرولیکی می‌توانیم به مواردی مانند چک کردن دورتادور مخزن روغن، چک نمودن پمپ برای مشاهده خروج و یاعدم خروج روغن و… اشاره کنیم.

ضربه خوردگی در راهبند افزایش موارد چک لیست

اگر راهبند شما ضربه خورده باشد، در این حالت سرویس کار باید چه کاری انجام دهد. در چنین حالتی سرویس کار باید بررسی اجمالی انجام دهد تا اشکالات وارد شده به راهبند را مورد بررسی قرار دهد.

در این حالت چک لیست مورد بررسی سرویس کار دارای موارد بیشتری خواهد شد. از موارد اضافه شده در این لیست میتوانیم به بررسی سیستم اتصال میله به بدنه، چک پوسته گیربکس، شفت‌های اصلی و… اشاره کنیم.

میزان تحمل فشار راهبند ها چقدر است؟

برای داشتن سرویس کار چه اقداماتی باید انجام دهید؟

شما می‌توانید در صورت ایجاد هرگونه مشکلی با سرویس کار تماس حاصل نمایید و یا برای جلوگیری از ایجاد مشکلات متنوع نیز می‌توانید سرویس به موقع راهبند خود را در پیش بگیرید. شما به یک سرویس کار نیاز خواهید داشت و می‌توانید با شرکت‌های برتری که در این زمینه فعالیت می‌کنند، قراردادی تنظیم کنید.

در این حالت برای رفع مشکلات متنوعی می‌توانید با سرویس کار خود تماس حاصل نمایید و مشکل ایجاد شده را به سرعت رفع کنید. در این زمینه بهتر است بهترین شرکت را برای خدمات‌رسانی انتخاب نمایید.

سرویس کامل یک راهبند چقدر زمان میبرد؟

سرویس راهبند در صورتی که فقط نیاز به تنظیم کنترل برد داشته باشد مدت زمانی تقریبین 30 تا 60 دقیقه زمان میبرد ولی در صورت نیاز به سرویس اساسی مانند تنظیم میکروسوئیچ و یا میله و رگلاژ فنر و … مدت زمانی نزدیک به 2 تا 3 ساعت نیاز دارد

هزینه حدودی سرویس راهبند چقدر است؟

هزینه سرویس راهبند را به طور دقیق نمیتوان محاسبه و اعلام کرد با توجه به نوع سرویس و همچنین لوازم مصرفی ( در صورت نیاز ) هزینه سرویس راهبند محاسبه و اعلام میشود

راهبند هر چند وقت نیاز به سرویس دارد؟

معمولا راهبند ها نیاز به سرویس اساسی ندارند تنها سرویس راهبند که حتما باید هر 6 ماه یکبار صورت پذیرد تنظیم و رگلاژ فنر و میکرو سوئیچ است که با توجه به تغییر فصل و گرما و سرما هوا باید تنظیم شود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *