عمومی

دستگاه کنترل تردد تشخیص چهره چیست؟

دستگاه کنترل تردد تشخیص چهره یکی از بهترین و پیشرفته ترین روش های کنترل تردد بیومتریک می باشد که از امنیت بسیار بالایی برخوردار است.

از دستگاه کنترل تردد تشخیص چهره یکی از روش های کنترل تردد افراد می باشد که در سازمان ها و ساختمان ها و اماکن خاص با سطح امنیت بسیار بالا مورد استفاده قرار می گیرد. برای کنترل رفت و با تشخیص چهره، از دستگاه های کنترل تردد تشخیص چهره استفاده می شود. نام این دستگاه ها ریدر تشخیص چهره نام دارد.

دستگاه کنترل تردد تشخیص چهره به دلیل این که نیازی به تماس فیزیکی شخص با دستگاه ندارند، بهترین روش برای جلوگیری از شیوع بیماری های واگیردار، به خصوص در زمان کرونا می باشد.

به صورت کلی، دستگاه کنترل تردد تشخیص چهره موجب ایجاد تحول عظیمی در فناوری احراز هویت شده است. این دستگاه هوشمند، تجربه ی کاربری عالی و راحتی را برای کاربران ایجاد کرده است. به خاطر همین موارد، استفاده از دستگاه کنترل تردد تشخیص چهره در سازمان ها و اماکنی با سطح امنیت بالا، بسیار مورد استقبال قرار گرفته شده است

دستگاه کنترل تردد تشخیص چهره با تکنولوژی که دارد، موجب شناسایی چهره های افراد در حالت های مختلف مانند بدون عینک، با عینک، بدون ریش و  سبیل و با کلاه و … می شود. امروزه با همه گیری بیماری کرونا، بیشتر دستگاه ها و ریدرهای شناسایی چهره، تشخیص چهره را با ماسک هم پشتیبانی می کنند.

ریدرهای دستگاه کنترل تردد تشخیص چهره در انواع گوناگون و مختلفی ساخته و روانه ی بازار شده است. این ریدرها می توانند با روش های دیگر احراز هویت همچون کارت، اثر انگشت، پین کد و … به صورت ترکیبی ارائه شوند. این موضوع موجب می شو تا با توجه به اهمیت سطح امنیتی، کارفر اقدام به انتخاب یکی از روش های احراز هویتی به صورت ترکیبی نماید.

کاربرد دستگاه کنترل تردد تشخیص چهره بیشتر در مکان هایی می باشد که نیاز به سطح امنیتی بالایی دارند. این فناوری از امنیت بسیار بالایی برخوردار می باشد. از جمله موارد کاربرد این دستگاه ها می توان به مکان های زیر اشاره کرد:

 • خزانه ها و اتاق های بایگانی
 • بانک ها و موسسات مالی
 • سازمان های حساس با سطح امنیتی بالا
 • پالایشگاه ها
 • ورودی شرکت های دولتی و خصوصی
 • مراکز درمانی و بیمارستان ها
 • اتاق های مدیران و بخش های مدیریتی
 • اتاق های سرور و بانک های اطلاعاتی
 دستگاه کنترل تردد تشخیص چهره

نحوه ی عملکرد دستگاه کنترل تردد تشخیص چهره به چه صورت است؟

بعد از انتخاب  نوع دستگاه کنترل تردد تشخیص چهره با توجه به اهمیت سطح امنیتی، برای شناسایی چهره بایستی در ابتدا چهره ی شخص در دستگاه تعریف شود.

این امر مستلزم استفاده از دوربین های با کیفیت دستگاه در لحظه است. این دوربین ها می توانند  تصویر کاربر را ثبت و تعریف کرده و یا تصویر کاربر را در نرم افزار ثبت نمایند. دستگاه کنترل تردد تشخیص چهره بعد از ثبت تصویر اقدام به اندازه گیری مختصات چهره از قبیل: فاصله ی میان چشم ها، دماغ، گوش ها و دهان و … با استفاده از الگوریتم های هوش مصنوعی که دارد، می کند.

به این صورت که اگر فرد مجددا در مقابل دوربین دستگاه قرار بگیرد، زمانی که مختصات چهره با مختصات ذخیره شده در سیستم برابر باشد، به او اجازه ی تردد داده خواهد شد.

این دستگاه ها به دلیل پیچیدگی بالایی که دارند، نیاز به فضای ذخیره سازی بیشتری خواهند داشت. چون ذخیره سازی تصاویر با فرمت های مختلف و تبدیل آن تصاویر به الگوریتم مستلزم فضای بیشتری است.

 دستگاه کنترل تردد تشخیص چهره

مزیت های استفاده از دستگاه کنترل تردد تشخیص چهره هوشمند:

بعد از بررسی نحوه ی عملکرد دستگاه کنترل تردد تشخیص چهره هوشمند، نوبت به بررسی مزیت های این دستگاه رسیده است. دستگاه کنترل تردد تشخیص چهره از مزایای بسیار زیادی برخوردار است. امروزه استفاده از این دستگاه در بیشتر سازمان ها و ارگان ها موجب کنترل و مدیریت رفت و آمد ها و افزایش سطح امنیتی شده است. از جمله این مزیت ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

digidsc اولین فروشگاه ارائه دهنده خدمات امنیتی در ایران

 • امکان تشخیص چهره بدون نیاز به تماس:

فناوری تشخیص چهره در دستگاه کنترل تردد تشخیص چهره برخلاف دیگر روش های احراز هویت و کنترل تردد مانند اسکن اثر انگشت و یا اسکن کف دست، بدون تماس می باشد. همین امر موجب رعایت بهداشت شده است چون احتمال انتقال میکروب را در محیط کار به حداقل می رساند.

 • سهولت و ساده سازی کنترل تردد:

برای کنترل تردد با استفاده از این دستگاه، کاربران در عرض یک ثانیه که در مقابل دستگاه می ایستند، چهره ی آن ها شناسایی شده و اجازه ی تردد برای آن ها صادر می شود. به همین خاطر دیگر نیازی به داشتن کارت و یا وارد کردن پین کد نمی باشد. این دستگاه ها به دلیل این که خیلی سریع عمل می کنند برای سازمان های پرجمعیت و شلوغ تر استفاده می شود.

 • منعطف بودن دستگاه تشخیص کنترل تردد تشخیص چهره:

این دستگاه به دلیل سیستمی که دارد، امکان ترکیب شدن با سایر فناوری های کنترل تردد را دارد. همین طور این دستگاه کنترل تردد تشخیص چهره را می توان طوری برنامه ریزی کرد که موجب محدود سازی دسترسی، در دوره های زمانی مشخصی برای افراد خاص شود.

 • امنیت بسیار بالا به دلیل شناسه منحصر به فرد:

با در نظر گرفتن این موضوع که چهره ی هر شخص به عنوان یک شناسه ی منحصر به فرد به شمار می رود، هیچ گونه امکان کپی برداری وجود ندارد. همین امر هم میزان امنیت را در احراز هویت افراد بسیار بالا می برد. چون امکان جا گذاشتن و گم شدن کارت احراز هویت هم وجود ندارد.

 • ثبت تصویر کاربران

از دیگر مزیت های دستگاه کنترل تردد تشخیص چهره، ثبت تصویر کاربران می باشد. ولی در سایر روش های کنترل تردد، فقط سابقه ی ورود و خروج کاربران ثبت می شود. این سیستم می توانند زمان ورود و تصویر کاربران را هم ذخیره کند. زمانی که نیاز به دسترسی شد، می توان تصاویر کاربرانی که موفق به تردد شدند را ذخیره و بازیابی کرد.

دستگاه کنترل تردد تشخیص چهره مناسب چه جاهایی است؟

سیستم کنترل تردد چهره برای اماکنی که نیاز به کنترل ورود و خروج دارند و نیاز به تشخیص چهره برای باز شدن درب دارد .

نصب کنترل تردد تشخیص چهره چقدر زمان میبرد؟

در صورت زیر ساخت لازم مدت زمان لازم برای نصب سیستم تشخیص چهره بین 2 تا 3 ساعت میباشد

هزینه نصب کنترل تردد تشخیص چهره چقدر است؟

با توجه به نوع سیستم کنترل تردد تشخیص چهره هزینه نصب مشخص میگردد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *